5 etapów stawania się minimalistą
Minimalizm, to ograniczanie, a nawet eliminowanie rzeczy, przedmiotów, zadań, obowiązków, które nie dodają wartości do naszego życia, które nie pozwalają nam żyć pełnią życia, tak jak tego chcemy w głębi serca.

Boimy pozbyć się przedmiotów, na które wydaliśmy ciężko zarobione pieniądze, nawet wtedy, kiedy leżą one nieużywane przez kilka lat, bo może “się przydadzą”.

Asertywność u nas kuleje, ponieważ nie chcemy tracić potencjalnych korzyści z okazji, które nas spotykają. Dlatego zgadzamy się na wszystko, o co nas proszą lub co nam wmawiają. Omamieni przez osoby, które lepiej niż my potrafią nakłaniać ludzi do robienia rzeczy, których w głębi serca nie chcemy robić, zgadzamy się na robienie zadań, kupowanie rzeczy, które ktoś nam poleca, abyśmy kupili czy zrobili.

Jeśli zaczynasz to zauważać, to gratuluję! Jesteś na dobrej drodze, aby przestać się na to godzić.

Oto jak wg mnie wygląda proces stawania się minimalistą.

Etap 1: Robimy/kupujemy co nam sugerują/polecają – niska, zerowa asertywność, owczy pęd, pogoń za modą, chęć pochwalenia się przed innymi.

Etap 2: Zaczynamy zauważać, że marnujemy czas/pieniądze na zadania/rzeczy, których tak naprawdę nie potrzebujemy. Zauważamy, że dana rzecz miała znaczenie PRZED zakupem, a po zakupie okazuje się, że jednak nie jest nam potrzebna lub nie daje nam długotrwałego zadowolenia. Jednak nadal to robimy, bo nie wiemy co z tą myślą zrobić.

Etap 3: Próbujemy oszczędzić czas/pieniądze poprzez np: szybsze robienie zadań, kupowanie tańszych rzeczy, ale to nie wyeliminuje głównego problemu, którym jest robienie zbędnych zadań czy kupowanie zbędnych rzeczy. Szukamy sprytnych, prostych, bezbolesnych rozwiązań, które są najczęściej mało skuteczne. Oszczędzamy na jedzeniu, aby tylko kupić daną rzecz.

Etap 4: Widzimy, że niewiele to daje. Efekty nie są zadowalające. Oszczędności są niewielkie, pracy z tym jest więcej, bo kombinujemy ile się da, czasem nawet posuwamy się do oszustwa czy kradzieży. Nie tędy droga. Wtedy myślimy, czy jest inna droga? Zaczynamy jej szukać i trafiamy na minimalizm.

Etap 5: Stawanie się minimalistą – to ciągły proces, który nigdy się nie kończy, ponieważ cały czas jesteśmy atakowani zachętami, którym musimy się opierać. Zachęty są zewnętrzne (np. reklamy), ale również wewnętrzne (np. nasze słabości, chwalący się znajomi (a nawet obcy ludzie) w portalach społecznościowych).

Droga minimalisty, to zmiana postrzegania świata. Musimy zbudować nowe normy i wartości, które ułatwią nam funkcjonowanie w świecie nastawionym na konsumpcję, ponieważ impulsy do konsumpcji będą nas atakować całe życie, z różnych stron: telewizor, koledzy i koleżanki, sąsiedzi, portale społecznościowe, banery reklamowe z promocjami i zniżkami, ulotki w skrzynkach na listy itd. itp.

Ja już przeszedłem przez pierwsze 4 etapy i aktualnie jestem na 5 etapie, na którym pozostanę, bo minimalizm to droga, którą się podąża podejmując lepsze decyzje. Często jest to droga trudna, bo nasi znajomi i przyjaciele nie zawsze są na tym samym etapie samoświadomości co my. Przez to mogą nas nie rozumieć, naszych postaw, wyborów i decyzji jakie podejmujemy.

Minimalizm to droga dla osób, które psychicznie podołają skutkom zmian jakie planują realizować w życiu. Cały proces stawania się minimalistą może być spokojny, jak również bardzo rewolucyjny.

Znajomi mogą Was nie rozumieć, mogą Was krytykować i wytykać palcami. Śmiać się z Waszych decyzji i wyborów. Wtedy pomoże Wam silna wola, asertywność i cel, który obraliście. Pamiętajcie, co dzięki minimalizmowi chcecie osiągnąć. Jakie wartości życiowe wspieracie taką postawą.

Przestańcie naśladować innych i kupować to co “wszyscy kupują”. Wy macie swoją drogę i choćbyście musieli podążać tą drogą samotnie, to pamiętajcie, że na świecie są ludzie, który Was zrozumieją. Niekoniecznie mogą być w Waszym najbliższym otoczeniu.

Osiągajcie cele, które są dla WAS ważne, a nie dla innych. To WASZE życie i przeżyjcie je po swojemu.

Powodzenia!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Zobacz jeszcze