5 materialnych korzyści z minimalizmu
Minimalizm daje wiele korzyści dla osób, które go stosują. Dzisiaj pokażę Wam kilka z nich, które wiążą się z materialnymi dobrami. W jednym w kolejnych postów napiszę o niematerialnej sferze minimalizmu i mentalności minimalisty.

1. Mniej przedmiotów i rzeczy.
Ta korzyść z minimalizmu jest wszystkim znana. Staramy się posiadać mniej przedmiotów, które nas otaczają na co dzień oraz mniej rzeczy w szafie, które tylko przerzucamy z jednej półki na drugą. Minimalizm, to posiadanie minimalnego zestawu przedmiotów i rzeczy, które wystarczają, aby prowadzić normalne, spokojne życie.

2. Mniej sprzątania, naprawiania.
Jeśli mamy mniej przedmiotów, to nie musimy ich sprzątać, odkurzać, naprawiać. Po prostu nie musimy tracić czasu na zajmowanie się tymi rzeczami. Przykładem może być zagracony garaż, który co jakiś czas trzeba posprzątać, bo już samochód przestaje się mieścić. Podobnie bywa z piwnicami i szafami.

3. Większe oszczędności pieniędzy.
Jeśli posiadamy mniej, to znaczy, że kupujemy mniej (pomijam kwestię zbieractwa rzeczy “z ulicy”). A jeśli kupujemy mniej, to wydajemy mniej. Czysta oszczędność.

4. Większa swoboda i mobilność.
Jeśli posiadamy mniej rzeczy, to możemy szybciej się spakować na wyjazd lub dokładnie wiemy co zabrać, kiedy musimy niespodziewanie wyjść z domu (np. podczas pożaru).

5. Jakość nad ilość.
Nauczony doświadczeniem z moich zakupów mogę powiedzieć, że lepiej kupić porządne (w sensie dobrej jakości) sandały, spodnie, koszulę, telefon, niż najtańsze. Kupując najtańsze trzeba brać pod uwagę, że wkrótce trzeba będzie tą rzecz wymienić, a kupując dobrej jakości – korzystamy z niej przez wiele lat. Kilka przykładów z mojego życia: sandały za 50 zł były na jeden sezon, farbowały stopy i były średnio wygodne, a sandały za 120 zł nosiłem prawie 4 sezony i wyglądały bardzo dobrze. Inny przykład: pantofle za 60 zł a pantofle za 150 zł. Te drugie nosiłem ponad 3 lata i wyglądałem w nich świetnie, a pierwsze rozkleiły się po 3 miesiącach i nie były takie eleganckie (mój zawód wymaga eleganckiego stroju).

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Zobacz jeszcze