5 zalet rotacji przedmiotów
Jako minimalista zapewne nie chcesz posiadać zbyt wielu przedmiotów w swoim otoczeniu, głównie w domu czy mieszkaniu. To dobry trend.
Jednak jesteśmy tylko ludźmi i czasem trudno nam pozbyć się przedmiotów, ponieważ ładnie komponują się w pokoju czy mają wartość sentymentalną. Chodzi m.in. o ozdoby, zdjęcia z wakacji, obrusy, poduszki, książki, obrazy, czy zabawki dziecięce itp.

Co zatem można zrobić w takiej sytuacji? Jak zmniejszyć ilość rzeczy i przedmiotów nie pozbywając się ich na stałe?

Dobrym rozwiązaniem jest rotacja przedmiotów. Możemy co miesiąc wymieniać zdjęcie z wakacji, aby w danym momencie stało tylko jedno zdjęcie, a pozostałe były schowane. Można mieć jedną ramkę i co jakiś czas podmieniać samo zdjęcie, a pozostałe zdjęcia trzymać np. w książkach.

Można również rotować zdjęcia na pulpicie komputera. Dzięki temu całkowicie pozbywamy się fizycznych ramek na półce.

Podobną wymianę można zrobić z ozdobami, obrusami, obrazami. Przechowywać je w piwnicy i co jakiś czas zamieniać.

Wymiana tych przedmiotów zapewnia nam co jakiś czas zmianę, która korzystnie wpływa na nasze samopoczucie. Czujemy się jakbyśmy zmienili mieszkanie lub kupili sobie nową rzecz. Ja bardzo lubię zmianę.

W przypadku zabawek rotacja również ma sens. Wystarczy podzielić wszystkie zabawki dziecka na 3 grupy i zostawić jedną z nich, do zabawy. Pozostałe schować i podmieniać np. co 2 tygodnie. Dla dziecka będzie to atrakcyjne, bo co 2 tygodnie dostanie nowe zabawki, a dla Ciebie będzie mniej zabawek w przestrzeni życiowej. No i nie trzeba będzie kupować nowych zabawek przez dłuższy czas.

Przykłady bardziej zaawansowanych rotacji

Osobiście stosuję jeszcze bardziej zaawansowane rotacje, jedną z nich jest rotacja mebli. Czyli co kilka miesięcy przestawiam meble w mieszkaniu. Łóżko ustawiam w innym miejscu, stół przestawiam pod inną ścianę itd. To przynosi mi radość, więc może i Tobie przyniesie?

Inną rotacją, jaką kiedyś zastosowałem, była tymczasowa przeprowadzka do innego miasta. Kiedyś dostałem 4-ro miesięczny projekt 300 km od domu. Nie chciałem co chwilę jeździć pomiędzy rodziną, a projektem, dlatego razem z żoną postanowiliśmy, że przeniesiemy się tam na 4 miesiące. To była super sprawa! W tym czasie zwiedziliśmy inne miasta, co weekend wyjeżdżaliśmy poza miasto aby pozwiedzać. To rewelacyjna sprawa. POLECAM! Oczywiście jeśli nie pracujecie na etacie w konkretnym biurze. Praca w trybie home office również daje taką szansę. Można przenieść się na tydzień np. w góry lub nad morze i korzystać z zalet nowego miejsca. Zwiedzać, odpoczywać, relaksować się, poznawać nowe okolice i jednocześnie pracować.

No ale wracając do rotacji. Na początku tekstu obiecałem Ci 5 zalet rotacji przedmiotów. Oto one (kilka już zdążyłem wymienić):

  1. mniejsza ilość przedmiotów znajdująca się w przestrzeni życiowej, bez pozbywania się ich,
  2. mniej rozrzuconych zabawek w mieszkaniu,
  3. uzyskanie atrakcyjności zabawek dla dziecka, bez kupowania nowych,
  4. regularne odświeżanie przestrzeni życiowej poprzez wymianę ozdób, pamiątek czy usytuowania mebli,
  5. brak konieczności kupowania nowych ozdób czy pamiątek, ponieważ co jakiś czas ustawiamy inne, z tych, które już kiedyś kupiliśmy.

Taką “podmiankę” można porównać do wymiany ubrań z letnich na zimowe lub na odwrót. Jak przychodzi jesień, to chowamy letnie rzeczy i wyciągamy cieplejsze. To samo można robić z innymi przedmiotami.

Na koniec mam dla Ciebie jeszcze jedną wskazówkę. To podejście warto połączyć z drugim, a mianowicie jeśli przechowujesz w pudle przedmioty na kolejną “podmiankę”, to gdy nastąpi czas wymiany – wyciągnij z pudła o jedną rzecz mniej. Zostaw w pudle to, co najmniej lubisz lub to, co ma najmniejszą wartość dla Ciebie. Oznacz tę rzecz w jakiś sposób, np. włóż do żółtego woreczka. Natomiast przy kolejnej wymianie – jeśli ta zostawiona rzecz nadal nie będzie musiała pojawić się w Twojej przestrzeni życiowej, to po prostu się jej pozbądź. I oto masz o jedną rzecz mniej. SUPER!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Zobacz jeszcze