HIT! Tylko tutaj! 7 marnotrawstw dla minimalisty
W dzisiejszym artykule chciałbym Ci przedstawić mój autorski zestaw 7-miu marnotrawstw dla każdego minimalisty. To niezwykłe narzędzie ma swoje podwaliny  w fabryce Toyoty, a dotyczyło ciągłego doskonalenia.

W oparciu o to, co Toyota przygotowała dla swojej fabryki, ja opracowałem listę marnotrawstw, która wspiera mnie w dążeniu do minimalizmu. Mam nadzieję, że i Tobie się przyda.

Na mojej drodze do minimalizmu muszę podejmować odpowiednie decyzje, aby spełniać się jako minimalista. Jednak co jakiś czas pojawia się myśl, czy sugestia, która zachęca mnie do działania, które nie jest minimalistyczne. Nie zawsze umiem to zauważyć. Właśnie dla tych celów stworzyłem poniższą listę. Staram się przez nią filtrować swoje decyzje, co do których mam podejrzenia, że odwiodą mnie od wybranej przeze mnie drogi.

Jakie marnotrawstwa dla minimalisty zidentyfikowałem?

NADPRODUKCJA – to kupowanie rzeczy i przedmiotów, które nie są rzeczywiście potrzebne. Kupowanie, bo może kiedyś się przyda, bo jest promocja, przecena czy wyprzedaż. Chodzi o nadprodukcję rzeczy w Twojej przestrzeni życiowej. Dokupujesz kolejne rzeczy i przedmioty, które zwiększają ilość tychże w Twoim domu.

NADMIERNE ZAPASY – to posiadanie większej ilości produktów niż niezbędne minimum, szczególnie spożywczych i chemicznych. Nadmierne zapasy blokują środki finansowe i mogą przyczyniać się np. do marnowania jedzenia. Zajmują niepotrzebnie miejsce w szafkach, wymagają czasu na porządkowanie i zarządzanie. Również dublowanie przedmiotów, np. posiadanie 30 długopisów czy 3 żelazek.

MARNOWANIE CZASU – wg mnie to jeden z lepszych wskaźników dla minimalisty. Chodzi o tracenie czasu podczas obsługi posiadanych rzeczy (np. tracenie czasu na sprzątanie w zagraconym garażu, oczekiwanie na naprawę czy umycie samochodu, czasochłonne zakupy w centrach handlowych, zastanawianie się nad wyborem rzeczy do ubrania). Jeśli przed zakupem zastanowisz się ile dodatkowo stracisz czasu przez tą rzecz,  to łatwiej będzie Ci zrezygnować z kupna.

UTRZYMANIE – posiadane przedmioty generują konieczne działania naprawcze i obsługowe, np. naprawa lub wymiana wadliwego produktu (np. telewizora), duża ilość ubrań do prasowania, regularne naprawy dachu, malowanie dużego domu, czy przeglądy techniczne kilku samochodów. Ta kategoria również sygnalizuje, że jeśli coś kupisz, to potem musisz to obsługiwać.

ZBĘDNY RUCH – chodzi o niepotrzebny ruch wynikający ze zbyt dużej ilości przedmiotów w przestrzeni życiowej (np. zbyt dużo mebli w niewielkim pokoju, zbyt zagracona piwnica nie pozwala szybko wziąć potrzebny przedmiot, wiele małych pamiątek czy dekoracji na półkach wymaga częstego i dokładnego sprzątania i układania. Spójrz na to z perspektywy wygody – czy chcesz ciągle zajmować się swoimi przedmiotami, czy wolisz posiedzieć spokojnie w prawie pustym pokoju i zrelaksować się, lub poczytać książkę?

NADMIERNY TRANSPORT – to niepotrzebne przemieszczanie posiadanych przedmiotów, np. przestawianie pudeł z rzeczami bo mamy ich bardzo dużo i co chwilę coś szukamy, przestawianie fotela czy stołu aby dostać się do innych rzeczy, korzystanie z magazynu zewnętrznego i przewożenie rzeczy pomiędzy domem a magazynem. Magazyn zewnętrzny to pierwsza rzecz z jakiej warto zrezygnować. Można z niego korzystać tymczasowo, np. na czas przeprowadzki, ale stałe korzystanie z tego rodzaju usługi nie jest minimalistyczne, ponieważ daje Ci złudne wrażenie, że masz w domu miejsce na wszystko, a zapominasz o tym, co jest jeszcze w magazynie zewnętrznym.

NADMIERNE DZIAŁANIE – to każda czynność, którą wykonujesz, ale nie dodaje ona wartości do Twojego życia i/lub jest niezgodna z Twoimi życiowymi planami, celami czy wartościami. Czyli robisz coś, co jest zbędne. Tracisz czas, energię, często również pieniądze. Czy warto to dalej robić?

Oto przedstawiłem Ci moją listę 7-miu marnotrawstw, które staram się identyfikować w swoim życiu. Dzięki tej liście łatwiej je znaleźć i wyeliminować lub przynajmniej ograniczyć.

Poniżej załączam również praktyczną grafikę, którą możesz sobie wydrukować i korzystać z niej na co dzień.

Napisz proszę w komentarzu jaki typ marnotrawstwa najczęściej u Ciebie występuje?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Zobacz jeszcze