Jak wykorzystać przeprowadzkę do minimalizacji posiadania?
Zmiana miejsca zamieszkania to idealny moment, aby wdrożyć minimalistyczne podejście do swojego życia. Podczas pakowania rzeczy jakie nas otaczają mamy szansę na ocenę zasadności ich przechowywania i pozbycie się zbędnych przydasi.

Jak to zrobić w praktyce? W tym artykule poznasz szczegóły i praktyczny poradnik krok po kroku. Wiedzę jaką przekazuję poniżej zdobyłem w oparciu o własne przeprowadzki. W ostatnich 10 latach miałem aż 10 całkowitych przeprowadzek.

Przeprowadzka to nie jeden, a dwa momenty na eliminowanie zbędnych rzeczy i przedmiotów. Pierwszy jest kiedy się pakujemy, a drugi gdy rozpakowujemy nasze rzeczy.

Często oba te działania odbywają się w krótkim czasie, jednak to nie przeszkadza, aby wykorzystać oba te momenty na minimalizowanie posiadania.

Moment pierwszy – pakowanie.

Celem minimalizacji posiadania podczas pakowania jest głównie:

 • pierwsza segregacja naszego posiadania,
 • wyeliminowanie rzeczy, które są zniszczone i/lub dawno nie były używane,
 • ograniczenie kosztów transportu,
 • skrócenie czasu na rozpakowanie.

Oto proces jaki polecam stosować podczas pakowania (oczywiście może być potrzeba dopasowania tego procesu do Twojej sytuacji):

 1. W momencie trzymania w rękach każdej rzeczy szybko oceniaj, czy korzystasz z danej rzeczy i będzie Ci ona potrzebna w nowym miejscu.
 2. Rzeczy i przedmioty, które występują w kilku egzemplarzach, np. żelazka, kalendarze, notatniki, te same książki – zostaw sobie tylko jedną sztukę, a reszty się pozbądź.
 3. Pomyśl, czy musisz przewozić wszystkie kwiaty, książki, obrazy. Może nie musisz?
 4. Oczywiście weryfikuj również ubrania, które pakujesz.
 5. Ogranicz przewożenie starych materiałów budowlanych. Czy rzeczywiście musisz je przewozić? Czy je potrzebujesz?
 6. Podczas pakowania sprzętów kuchennych od razu wyrzucaj te zniszczone, zakurzone i rzadko używane. W razie potrzeby kupisz to, czego Ci zabraknie i będzie lepszej jakości.
 7. Podczas pakowania zabawek dzieci – wyrzucaj te stare, zniszczone, dawno nie używane.
 8. Zrób przegląd dokumentów papierowych jakie przechowujesz. Może uda się zmniejszyć ich objętość wyrzucając niektóre z nich?
 9. Zawartość piwnicy czy strychu podziel na dwie grupy: 1. Rzeczy i przedmioty sezonowe, które wykorzystujesz co roku, 2. Pozostałe przydasie. Polecam solidnie odchudzić grupę drugą. A co do grupy pierwszej, to również można pozbyć się przedmiotów i rzeczy nieużywanych w poprzednim sezonie.
 10. Ogranicz ilość materiałów biurowych. Stare karteczki, koperty czy kleje raczej nie będą potrzebne. W razie czego kupisz nowe. To są tanie rzeczy, dlatego nie ma potrzeby przechowywania ich przez kilka lat.
 11. Obszar biżuterii i kosmetyków jest wdzięcznym miejscem do minimalizacji. Przyjrzyj się mu uważnie, bo może tam również znajdziesz sposoby na zmniejszenie ilości?
 12. Zobacz również, czy czasem nie przechowujesz jakiś przedmiotów związanych z Twoim starym, już nieaktualnym hobby.
 13. Ozdoby i dekoracje mieszkania/domu również polecam srogo zweryfikować. W nowym miejscu nie zawsze będą pasować. W razie potrzeby kupisz bardziej pasujące.
 14. Pościele, ręczniki, poszewki. W tym obszarze polecam sprawdzić rozmiary materacy w nowym miejscu, jeśli nie będą pasowały do posiadanych poszewek czy prześcieradeł – to od razu można się tego pozbyć.
 15. Podczas pakowania ubrań dzieci warto zweryfikować, czy któreś z nich już czasem nie są za małe lub zbyt zniszczone. To również powód do pozbycia się ich.
 16. Oceń, czy rzeczywiście potrzebujesz posiadać telewizor i sprzęt audio? Może zrezygnujesz? Może wystarczy Ci nieduży głośnik, a z telewizji w ogóle zrezygnujesz?
 17. Zweryfikuj potrzebę przewożenia starych telefonów, kabelków, które do niczego nie pasują, czy pamiątek z wakacji, które się już porządnie zakurzyły.

Jeszcze dwie praktyczne wskazówki, w oparciu o moje doświadczenie z przeprowadzkami:

 1. Jeśli nie zmieścisz się ze swoimi rzeczami na raz do swojego auta, to wynajmij transport. Będzie szybciej i taniej, niż jeździć swoim autem kilka razy. Poza tym będziesz mieć pomoc kierowcy, który pomoże Ci przenieść rzeczy do i z auta.
 2. Jeśli przeprowadzasz się do wynajmowanego mieszkania, w którym już są meble i podstawowe przedmioty jak naczynia, to możesz jeszcze bardziej ograniczyć przewożone rzeczy. Wtedy możesz wziąć tylko to, czego tam nie ma, a resztę możesz zostawić w opuszczanym mieszkaniu lub sprzedać, jeśli ktoś zechce to kupić.

A jak działać po przyjeździe do nowego mieszkania/domu?
Oto moment drugi – rozpakowywanie

Przyjazd do nowego miejsca zamieszkania jest również świetnym powodem do zmniejszenia posiadania. Oto jak to można zrobić:

Gdy wchodzisz do mieszkania /domu, to porozstawiaj pudła z rzeczami i przedmiotami tam, gdzie uważasz że powinny być, czyli pudła z przedmiotami kuchennymi do kuchni, ubrania koło szafy itd.
Następnie wyciągnij z nich tylko to, co potrzebujesz na najbliższe dwa tygodnie. Reszta niech zostanie w pudłach.

Teraz przez dwa tygodnie korzystaj z tych rzeczy, które zostały wyciągnięte z pudła. W razie konieczności wyciągaj kolejne, ale tylko w przypadku, kiedy będziesz ich potrzebować.

Tak, wiem nie wszyskim może się spodobać to, że przez dwa tygodnie będą stały u nich pudła. Możesz gdzies je pochować, albo wytrzymać, w końcu budujesz swoją minimalistyczną przestrzeń, a to wymaga pewnych poświęceń.

Oczywiście możesz je wynieść do piwnicy, ale może być tak, że co chwilę będziesz biegać do piwnicy i w końcu wypakujesz wszystko aby nie biegać i całe Twoje działanie zostanie zniweczone. Dlatego polecam wynieść do piwnicy te pudła dopiero po dwóch tygodniach.

6 miesięcy po wyniesieniu pudeł idź do piwnicy i solidnie zweryfikuj te rzeczy i przedmioty, które leżały w pudle 6 miesięcy i nie zostały wyciągnięte. Może ich w ogóle nie potrzebujesz? Po co mają Ci zagracać piwnicę? Może lepiej zrobić tam siłownię lub miejsce do oglądania meczów z kolegami albo przechowywać rower lub przetwory na zimę?

Mam nadzieję, że chociaż trochę pomogłem.
Napisz proszę w komentarzach inne miejsca i sposoby ograniczania ilości rzeczy podczas przeprowadzek, które znasz/stosujesz.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Zobacz jeszcze